ביופידבק

ביופידבק

טכניקת הביופידבק היא טכניקה שמהווה צורת טיפול להתמודדות עם בעיות הקשורות או גורמות לסטרס. טכניקה זו נבדקה במחקרים מדעיים רבים בארה"ב, באירופה ואף אצלנו בישראל. HRV Biofeedback משמש בעיקר לאפס את מערכת העצבים ובכך כטיפול לסטרס הגורם לבעיות בחיינו. זה יכול להיות מיושם לשיפור בביצועים אתלטיים, פרודוקטיביות, בעיות בריאות.

מתברר שלכל אחד מאיתנו יש קצב ייחודי משלו; כאשר לומדים לתאם בטכניקה הנכונה בין הנשימה לבין קצב הלב ניתן לראות במסך בזמן עבודה עם הביופידבק, איך נכנסים לקצב המסוים הזה. לקצב הזה, (HRV) יש השפעות מועילות מאוד בתחום הבריאות הפיזית והמנטאלית, והיכולת הקוגניטיבית.

המדע המודרני מתמקד יותר ויותר בהשפעות מועילות של תשומת לב וטכניקות נשימה איטיות או דיאפרגמטיות.
במהלך נשימה איטית, קצב הלב וקצב הנשימה מסונכרנים באופן המייצר תהודה במערכת העצבים האוטונומית. קצב הנשימה הייחודי האיטי שבו הוא מתרחש באנשים שונים (עבור רוב האנשים בין 5.5 – 6 נשימות לדקה)' ניתן לקבוע באמצעות כלי מעקב של HRV ביופידבק.
עם הזמן, תרגילי נשימה איטיים בשילוב עם  mindfulness, יוצרים גמישות במערכת העצבים האוטונומית.

בעיקרו של דבר, תרגול נשימה בקצב מסוים בשילוב עם mindfulness, מסנכרן מערכות נשימות ומערכות לב כדי להגביר את החוסן לסטרס פיזי או פסיכולוגי, משפר את האיזון האוטונומי ומחדד את הבהירות המנטאלית.
כלים אלה יכולים לשמש כדי להילחם במצבים רפואיים הקשורים לסטרס כגון תסמונת המעי הרגיז (IBS), יתר לחץ דם, דיכאון, חרדות, בעיות שינה, פיברומיאלגיה, מיגרנות ועוד.

כיצד השיטה עובדת?
הביופידבק פועל על עקרון הלמידה דרך משוב (פידבק) מיידי.
הביופידבק מציג על מסך המחשב מידע על מצב המערכת העצבית האוטונומית באופן מיידי, המשמש כמשוב בזמן אמת.‏ המשוב ניתן בצורה פשוטה של גרף המתעדכן בזמן אמת. מערכת כזו מציגה את השינויים באופן מוחשי וייצוג חזותי שמבטא את התקדמות המטופל. ניתן להפחית ולנטרל את הסטרס ע"י לכידות פיזיולוגית של הגוף דרך תרגילים פשוטים וכך לשפר באופן משמעותית את התפקוד הכללי של הגוף וליהנות מבריאות פיזית ומנטאלי.

ביופידבק

Photo by Lesly Juarez on Unsplash